Duo Kos

Houslista Martin Kos (1971) se hře na housle začal věnovat pod vedením svých rodičů, učitelů Lidové školy umění v Horní Bříze. Pokračoval na konzervatoři v Plzni u profesorky Jindřišky Holotové (1985-1991) a svá studia ukončil absolutoriem pražské AMU (1995) jako posluchač profesora Vladimíra Rejška. Je několikanásobným účastníkem evropských turné Mládežnického orchestru Gustava Mahlera a v roce 1991 působil jako koncertní mistr francouzského národního studentského orchestru v Bordeaux.

V letech 1995 - 1998 byl členem Kvarteta M. Nostitzové, se kterým absolvoval interpretační kurzy v rakouském Reichenau, kde tento soubor získal Cenu B. Martinů. Od roku 1996 jeho členové studovali kvartetní hru na Vysoké hudební škole ve Vídni u členů Kvarteta A. Berga. V roce 1997 získalo Kvarteto M. Nostitzové první cenu v mezinárodní soutěži komorních souborů "Charles Hennen Concours" v holandském Heerlenu. V květnu r. 1998 se umístilo na druhém místě v mezinárodní soutěži Pražského jara a v červnu téhož roku zvítězilo v mezinárodní soutěži smyčcových kvartet v italské Cremoně.

Od roku 1999 zastává Martin Kos místo koncertního mistra Sukova komorního orchestru. V listopadu r. 2000 vedl mistrovské kurzy hry na housle na Sychrono Conservatory of Thessaloniki (v řecké Soluni) a v létě r. 2001 mistrovské kurzy ve Vertiskosu ( Řecko ). Na počátku r. 2002 absolvoval úspěšná turné v metropolích Španělska a Německa jako primárius Českého noneta, které do jara r. 2005 vedl. V souboru Mladota ensemble působí od jeho založení (2003) jako první houslista. Od podzimu 2006 spolupracuje jako koncertní mistr a sólista také s Českou komorní filharmonií, od srpna 2014 je po kratší přestávce opět i koncertním mistrem operního orchestru DJKT v Plzni, je rovněž primáriem Sojkova kvarteta. Od školního roku 2016/2017 vyučuje houslovou hru na Konzervatoři v Plzni.

Kromě České republiky vystupoval Martin Kos sólově v Německu, Švýcarsku, Belgii, Lucembursku, Itálii, Peru, Japonsku, Alžíru a v Egyptě. Jako sólista nebo člen komorních souborů natočil 10 CD.


Štěpán Kos (1975) pochází z hornobřízské muzikantské rodiny, vystudoval Konzervatoř v Plzni, poté Akademii múzických umění v Praze pod vedením prof. Ivana Klánského.

Získal řadu ocenění na národních a mezinárodních klavírních soutěžích Concertino Praga, soutěž Konzervatoří, mezinárodní klavírní soutěž Karlovy Vary, mezinárodní klavírní soutěž "Beethovenův Hradec",  mezinárodní hudební soutěž "Pražské jaro", Smetanova klavírní soutěž v Hradci Králové, prestižní stipendium od Yamaha Music Foundation of Europe, mezinárodní klavírní soutěž J. N. Hummela v Bratislavě, mezinárodní klavírní soutěž I. J. Paderewského v Bydgoszczi, cena Pomorské filharmonie a cena Polského rozhlasu, mezinárodní klavírní soutěž A.M.A. Calabria v Itálii, mezinárodní klavírní soutěž "Giuliano Pecar" v Gorizii (Itálie), mezinárodní klavírní soutěž "Premio Rovere d'Oro" (Itálie). Postoupil též do semifinále nebo finále soutěží - Tansman Competition Lódź, F.Liszt Competition Budapest, F.Liszt Competition Wroclaw aj.

Je vyhledávaným komorním hráčem, členem Dua Kos, Ensemble Martinů, Mladota Ensemble, spolupracoval s Českým nonetem a Pražským dechovým kvintetem. Je sólistou Sukova komorního orchestru.

Kromě České republiky koncertoval ve Španělsku, Francii, Lucembursku, Švýcarsku, Itálii, Řecku, Německu, Rakousku, Slovinsku, Chorvatsku, Polsku, Bosně, Maďarsku, Slovensku, Švédsku, Estonsku, Číně a Japonsku.

Vystoupil na festivalech Pražské jaro, Janáčkův máj, Mezinárodní televizní festival Zlatá Praha, Moravský podzim, Smetanova Litomyšl, Chopinův festival Mariánské Lázně, Dvořákův festival, Janáčkovy Hukvaldy, Česká filharmonie - Český spolek pro komorní hudbu, Festival Cervo (Itálie), Tübingen (Německo), Santorini (Řecko) , Mallorca aj. S bratrem Martinem a Sukovým komorním orchestrem provedl v Tokijské Suntory Hall Mendelssohnův koncert pro housle a klavír.

Jako sólista nebo komorní hráč nahrál 9 CD, natočil snímky pro Českou televizi a spolupracuje s Českým rozhlasem.