cs

Trubka & Varhany

Spolupráce trumpetisty Jana Vitingera a varhaníka Jana Doležela se rozvíjí více než dvacet let. Jejich široký repertoár zasahuje od hudby pozdní gotiky až k soudobé hudbě. 

Společně vystupovali na Českém varhanním festivalu, Svatováclavských slavnostech v Praze, Litoměřickém varhanním létě a při řadě dalších příležitostí. V Augsburgu provedli premiéru skladby Georga Piela (*1959) - "...und wurden gewahr..." "Gesang der Auferstandenen".

V rámci projektu "Čas" koncertovali v katedrálách v Plzni, Olomouci a Brně. Představili se na historických varhanách v Kroměříži, Vyškově, Kladrubech u Stříbra, Chebu, Mariánských a Františkových Lázních, Dobré Vodě u Českých Budějovic, Nových Hradech, Sněžném a na mnoha dalších místech. Společně se také podíleli na provedení živé hudby k němému filmu Roberta Wieneho z roku 1920 "Das Kabinett des Dr.Caligari" v Lübecku.


Jan Doležel (1984) je posluchači i odbornou kritikou shodně ceněn pro suverénní ovládání nástroje a emočně silnou hru. Schopností vytvářet hudební napětí a svým dramatickým citem opakovaně nadchl publikum v mnoha evropských zemích.

Studoval hudbu v Plzni (Adam Viktora), Praze Jaroslav Tůma), Lübecku (Hans-Jürgen Schnoor a Franz Danksagmüller) a Würzburgu (Christoph Bossert). Aktivně se zúčastnil mnoha mezinárodních mistrovských kurzů. Získal ocenění na mnoha soutěžích (např. ION v Norimberku), byl oceněn zvláštní cenou německé DAAD.

Jan Doležel na svých koncertech s oblibou uvádí závažná a méně známá díla varhanního repertoáru. Dalším znakem jeho koncertů jsou působivě sestavené programy a uvádění celých cyklických děl.

Od roku 2012 je docentem pro hru na varhany na Vysoké hudební škole v německém Würzburgu. Od roku 2018 rovněž působí na Univerzitě v Erlangen, kde mimo jiné diriguje Univerzitní symfonický orchestr.